Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Zbulohet gjuha më e re në botë, flitet nga 350 persona

Zbulohet gjuha më e re në botë, flitet nga 350 persona

0 Komentet 🕔26.07.2013 - 16:24

“Light Warlpiri” (Uarlpiri e lëhte) është gjuha më e re e zbuluar  në një komunitet të vogël në krah të shkretëtirës Tanami.

Sipas australianes “Daily Telegraph”, mësohet se të gjithë banorët e kësaj komune flasin gjuhën tradicionalë të ashpër “Ëarlpiri” dhe disa “kreol”, një gjuhë me bazë anglishten e zhvilluar në fund të shekullit XIX.

Ky zbulim tepër interesant dhe i veçantë u zbulua e u dokumentua nga profesoresha e linguistikës, Karmel O’Sheinësi.

Ajo vuri re se disa fëmijë bënin miksim të disa gjuhëve në biseda dhe vendosi të zbulojë pse. Ajo dokumentoi se kjo gjuhë ka lulëzuar në 1970-1980.

Fshati i izoluar ka një popullsi prej rreth 700 banorësh dhe pjesa më e madhe e tyre janë pasardhës të aborigjenëve të zhvendosur me forcë nga autoritetet australiane dhe banorët të cilët flasin këtë gjuhë nuk i kalojnë 35 vjec, kjo e bën edhe më interesant edhe më intrigues këtë lajm të ri.

/ Izabela Zavalani/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 20, 2018
Shiu!
13°/7°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 21, 2018
Chance of Shiu!
15°/7°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on February 22, 2018
Overcast
16°/7°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 20, 2018
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 21, 2018
Bore!
2°/-1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 22, 2018
Bore!
1°/-1°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 20, 2018
Chance of Shiu!
8°/3°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on February 21, 2018
Overcast
9°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 22, 2018
Chance of Shiu!
10°/4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr