Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Zbulohen gjurmët më antike  të njeriut në Amerikën e Veriut

Zbulohen gjurmët më antike të njeriut në Amerikën e Veriut

0 Komentet 🕔29.03.2018 - 18:24

 

Image result for gjurmet antike ne Ameriken e veriut

Gjurmë njerëzish të zbuluara në një Ishull përgjatë ishujve të Kolumbisë Britanike , në perëndim të Kanadasë , datojnë rreth 13 000 vite më parë , duke dëshmuar se këto janë gjurmët më të vjetra të  Amerikës së Veriut , sipas një studimi të zbuluar.

“Këto gjurmë me shumë mundësi janë ato të dy të rriturve dhe një fëmije , që ecin me këmbët zbathur në një terren argjilor , në një zonë që sot është plazh në ishullin Kalvert , në verilindje të ishullit të Vankuverit “, njoftojnë autorët e këtij studimi të publikuar në revistën shkencore “PLOS ONE “.

Gjithësej , 29 gjurmë këmbësh janë zbuluar në sedimente gjatë punimeve që janë zhvilluar në vitet 2014- 2016 , theksoi autori kryesor i  studimit   , Duncan McLaren , professor I antropologjisë në institutin Hakai dhe në universitetin  Viktoria , në Kolumbinë Britanike.

 

Ky studim tregon se njerëzit kanë qenë të pranishëm në bregun e Paqësorit në Kolumbinë Britanike  rreth 13 000 vite më parë dhe se rajoni ka qenë I lire nga akujt para se të përfundonte periudha e fundit akullnajore në  kontinent , që daton rreth 11 700 vite më parë

 

Përgatiti: F. Bushi

 

 

 

 

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
9°/3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Pjesërisht vranët
13°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Chance of Shiu!
11°/0°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Bore!
0°/-3°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore! Showers
0°/-4°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore! Showers
-3°/-6°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
2°/1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore!
4°/-3°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore!
-1°/-7°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214