Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Veza syze e rrezikshme për artereosklerozën dhe sëmundjet kardiovaskulare

Veza syze e rrezikshme për artereosklerozën dhe sëmundjet kardiovaskulare

0 Komentet 🕔16.12.2013 - 12:38

Sipas një studimi të kryer nga mjeku kanadez, David Spence së bashku me disa kolegë të universitetit ”Western Ontario” në Kanada kanë gjetur një lidhje të drejtpërdrejtë mes sasisë së vezëve syzë të ngrëna nga njeriu me sëmundjet kardiovaskulare që prekin organizmin tonë.

Gjatë studimit, ku u përfshinë 1.200 pacientë, u zbulua se vezët kontribuojnë në grumbullimin e pllakëzave në muret e brendshme të enëve të gjakut dhe rrisin predispozitën e pacientit për formimin e pllakëzave të kolesterolit.

Pra rezulton se, për të mbrojtur veten nga artereoskleroza dhe sëmundjet e tjera kardiovaskulare, njeriu duhet të përmbahet medoemos si nga pirja e duhanit, ashtu dhe nga ngrënia e vezëve syze, në vështrim të parë krejtësisht të parrezikshme dhe që zakonisht hahen në mëngjes.

/Sonila Duka

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Overcast
11°/-1°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-3°/-6°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Clear
0°/-8°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore! Showers
-2°/-10°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
1°/-6°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Bore! Showers
-2°/-6°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214