Veton Surroi: Kosovës i duhet qeveri europiane pa PDK

0

Publicisti kosovar, Veton Surroi, shprehet kundër negociatave të partive opozitare me PDK-në dhe i fton ato të mbajnë përgjegjësitë për votat e marra.

Sipas tij, katër partite politike të bllokut opozitar që kanë shumicën e elektoratit, pra LDK, Vetëvendosje, AAK dhe Nisma për Kosoven nuk janë të autorizuara nga votuesit e tyre për të bërë marrëveshje me Partinë Demokratike të Kosovës.

Surroi thotë se këto parti i fituan votat për çlirim të shtetit nga zaptimi dhe duhet t’i qëndrojnë premtimit. “Kosova ka nevojë për qeveri shumice, evropiane dhe natyrisht pa Partinë Demokratike të Kosovës”, vlereson Surroi sipas Telegrafit.

Ai shton gjithashtu se këto parti nuk duhet të hezitojnë të zhvillojnë bisedime për formimin e qeverisjes.

/Romina Qama/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here