Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Venizelos në Tiranë: Status i Shqipërisë, prioritet i Presidencës greke

Venizelos në Tiranë: Status i Shqipërisë, prioritet i Presidencës greke

0 Komentet 🕔21.02.2014 - 10:28

Ministri i Punëve të Jashtme të Greqisë, Evangelos Venizelos, zhvilloi dje një takim me kryeministrin Edi Rama, gjatë vizitës së tij në Tiranë në vijim të turit të tij në Ballkan. Perspektiva evropiane e Shqipërisë ishte   fokusi i bisedës së djeshme mes diplomatit grek dhe kryeministrit Rama.

Venizelos, njëherazi zevendëskryeministër i Greqisë, tha se marrja e statusit të vendit kandidat nga Shqipëria është prioritet kyç i Presidencës greke të Bashkimit Evropian. Ai gjithashtu ofroi mbështetjen e vendit të tij në nivel ekspertësh dhe teknik për të përshpejtuar këtë proces.

Nga ana e tij, kryeministri Rama e njohu ministrin grek me reformat e qeverisë në luftën kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit, ndërsa shprehu besimin se Shqipëria do e marrë statusin në qershor. Rama theksoi gjithashtu nevojën e bashkëpunimit më të mire mes dy vendeve në të gjitha fushat për ndërtimin e një fqinjësie të mirë dhe partneriteti strategjik.

Kjo është vizita e tretë e kreut të diplomacisë greke në Shqipëri brenda katër muajve të fundit, ndërsa edhe kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Greqi.

Më herët gjatë turit të tij në Ballkan, Venizelos zhvilloi vizita në Prishtinë dhe Shkup gjatë të cilave u fol mbi integrimin evropian të dy vendeve, njohjen e Kosovës dhe emrin e Maqedonisë. Për dy çështjet e fundit Venizelos tha se duhen hedhur hapat e nevojshëm për sigurimin e bashkëpunimit dhe integrimit rajonal.

/Romina Qama/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore! Showers
-1°/-4°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-6°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
6°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore!
1°/-4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214