Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Veliaj: Ja avantazhet që do të ketë biznesi në Tiranë

Veliaj: Ja avantazhet që do të ketë biznesi në Tiranë

0 Komentet 🕔07.05.2015 - 13:03

Kandidati i majtë për Bashkinë e Tiranës, Erjon Veliaj, zhvilloi një takim paraditen e së enjtes me përfaqësuesit e biznesit ne hotel “Sheraton”.

Gjatë fjalimit të tij z. Veliaj u shpreh se është i gatshëm për të rritur bashkëpunimin mes bashkisë dhe biznesit, gjithashtu ai mirëpret çdo ide të re që mund të vijë nga vetë biznesi.

“Vlerësoj bashkëpunimin që kemi pasur me biznesin në 18 muajt e fundit dhe dëshiroj që këtë bashkëpunim ta shtrij edhe në Bashkinë e Tiranës. Për këtë, unë kam propozuar ngritjen e këshillit ekonomik në bashki. Ndërkohë, mirëpres çdo ide që ju mund të keni për këtë bashkëpunim”, tha ndër të tjera Erjon Veliaj.

I pranimesh në këtë konferencë ishte edhe kreu i Bisnes Albania, Luan Bregasi, ku propozoi këto kërkesa për biznesin:

1 - Të krijohet Këshilli Ekonomik Kombëtar i Tiranës. Vendimet që prekin biznesin më parë të diskutohen në këtë këshill më pas të kalojnë në këshillin bashkiak.  Nëse bëhet të respektohet ose ndryshe nuk e bëjmë fare.

2-  Të ketë fond punësimi për nxitjen e stimulimin  e punonjësve dhe sipërmarrësve të rinj. si modeli I qeverisë

3- Klimë miqësore për investitorët e huaj, siguri për investimet dhe mundësi për të vënë në dispozicion hapësira në pronë të bashkisë.

4- Bashkia e re duhet ti besojë më shumë biznesit për projektet që qeveria nuk ka mundësi ti investojë. 

5- Konfliktet e mundshme politike të mos bien në kurriz të projekteve  të sipërmarrjes në fushën ndërtimore dhe të infrastrukturës.

 

Shqetësimet e Ferdinand Ibraimit për infrastrukturën rrugore dhe shërbimin urban :

6- Mungojnë korsitë e dedikuara shërbimit urban. Para 5 vitesh u vendosën këto por u zhdukën

7-Problem i madh parkimi. Bëhen parkime të padrejta e të parregullta në të gjitha akset rrugore të Tiranës.

8- Strukturë të re në administratën e bashkisë për bashkërendimin e koordinimin e marrëdhënieve mes shoqatës së Transportit Urban dhe bashkisë. Vitet e fundit ka pasur shumë mungesë koordimi

9- Të ngrihet një terminal ku të ndajë dhe bashkërendojë të gjitha akset e Tiranës.  Duhet bashkërendim i autobusëve dhe mjeteve, e jo të ketë mbivendosje siç ka sot

10- Shërbim integral të biletave,ku fokusohet tek transporti perëndimor. Të ketë bileta ditore, javore, mujore, siç janë në perëndim.

11- Të zgjidhim tarifën e biletës së shërbimit urban. Ka që nga gushti i 2008 nuk ka lëvizur.

 /Mbaresa Visha/ 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
9°/3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Pjesërisht vranët
13°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Chance of Shiu!
11°/0°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Bore!
0°/-3°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore! Showers
0°/-4°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore! Showers
-3°/-6°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
2°/1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore!
4°/-3°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore!
-1°/-7°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214