Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Vaksina “universale” që do të luftojë të gjitha llojet e gripit

Vaksina “universale” që do të luftojë të gjitha llojet e gripit

0 Komentet 🕔24.05.2013 - 09:20

Një vaksinë e re  është zbuluar nga shkenctarët. Kjo vaksinë do të përdoret për të zhdukur sëmundjet e ndryshme që vijnë nga gripi. Vaksina “universale” premton të ofrojë mbrojtje  afatgjatë që mund të zgjasin një jetë kundër të gjithave  llojeve të gripit me vetëm një injeksion në krah.

Viruset e gripit janë shumë të vështira  për të imunizuar kundër njerëzve sepse ata vazhdimisht ndryshojnë dhe evoluojnë në një mënyrë që kapërcen vaksinat aktualisht në dispozicion.

Shkencëtarët  pretendojnë se vaksina e re mund të na mbrojë kundër të gjithave  viruseve të gripit dhe mund të ndihmojë për të parandaluar tensionet e reja të sëmundjes të kthyer tashmë në epidemi.

Zyrtarët e Shëndetësisë Botërore kanë frikë se një tendosje e re vdekjeprurëse e gripit të shpendëve në Kinë është një kërcënim serioz për shëndetin e njeriut, pasi ai ka treguar shenja të cilat rrezikojnë rëndë jetesën e  njerëzve në mbarë botën.

Virusi i gripit H7N9 ka infektuar tani 131 persona dhe ka shkaktuan 36 të vdekur.

/Redjon Shtylla/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
9°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
10°/-2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Clear
11°/-1°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Overcast
-2°/-4°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-9°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Clear
1°/-7°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore!
-1°/-6°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Bore! Showers
-3°/-8°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-10°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214