Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Vaksina eksperimentale kundër melanomës

Vaksina eksperimentale kundër melanomës

0 Komentet 🕔20.07.2013 - 11:27

Vaksina e re eksperimentale ka rezultuar me ngadalësim të progresit të tumorit te 3 nga 7 pacientët, me melanomë në fazë të avancuar të zhvillimit.

Shkencëtarët amerikanë nga ‘Ëashington University’ besojnë një imunoterapi e tillë e personalizuar ka potencial të madh edhe në mjekimin e llojeve të tjera të kancerit. Në eksperiment qelizat dendrite të vetë pacientëve janë përdorur si nxitje të sistemit të imunitetit të organizmit, që t’i sulmojë qelizat e kancerit dhe ta ngadalësojë zhvillimin e sëmundjes.

Gjatë kësaj, rol vendimtar kane  luajtur molekula interleukina 12p70, e cila i ka shtyrë qelizat T të sistemit të imunitetit, që të veprojnë drejtpërdrejt kundër kancerit. ‘Journal of Clinical Investigation’ shkruan sesi hapi i ardhshëm do të jetë bërja e studimeve klinike të vaksinës së re. Momentalisht nuk ekziston një metodë efikase e mjekimit të pacientëve me melanomë në fazë të avancuar të zhvillimit.

 

/Elta Liksenaj/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr