Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Vajzat me emrin ISIS kërkojnë ndalimin e përdorimit

Vajzat me emrin ISIS kërkojnë ndalimin e përdorimit

0 Komentet 🕔02.10.2014 - 11:02

ISIS është bërë termi më i përdorur në mediat ndërkombëtrare kjo për shkak të terrorit të shkaktuar kohët e fundit grupi islamik i terrorit. Ky përdorim i gjërë ka shqetësuar një familje pasi pasi vajza e tyre 8 vjeccare quhet ISIS. Prindërit e 8 vjeçares po bëjnë thirrje që njerëzit të ndalojnë së thirru ISIS grupin islamik për të evituar keqkuptimin me emrin e vajzës së tyre.

Frank dhe Sheridan Leskien nga Sidnej e kanë quajtur të bijën e tyre ISIS pasi simbolizon perëndeshën egjiptiane një grua dhe nënë shëmbullore, padrone e natyrës dhe magjistare. Sot me këtë emër është emërtuar edhe grupi terrorist të cilët kanë prerë kokat e disa qytetarëve britanikë dhe amerikanë duke i filmuar me kamera pët t’ia treguar të gjithë botës.

Prindërit e ISIS I kanë bërë thirrje mediave dhe publikut që të mos e emërtojnë si të tillë grupin islamik pasi ky emër zotërohet nga shumë vajza. “Është një emër shumë i bukur që ne mezi e gjetëm. Perëndesha ISIS është e dashur dhe e kujdesur”, tha Lesken për mediat australiane duke shtuar se tani njerëziot e tyre po filonin të distancoheshin prej tyre.

“Kjo po dëmton familje time njerëzit nuk duan t’ia dinë më, është shkatërruese” shtoi më tej Leskien

Në SHBA shumë gra dhe vajza, të cilat kanë këtë emër po përballen me reagime negative të njerëzve, madje i kanë cilësuar ato terroriste. ‘Këta vrasës nuk duhet të kishin marrë si akronim emrin e mijëra grave e vajzave, por ka ende kohë për ndryshimin me emra të tjerë më të përshtatshëm’, shprehej Isis Martinez, e cila ka nisur një peticion për ndryshimin e emrit të grupit terrorist në anglisht, duke mbledhur deri tani 33,000 firma.

/Objektiv.al/

 

 

 

 

 

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
16°/5°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
13°/-1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Pjesërisht vranët
13°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
8°/-2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Pjesërisht vranët
10°/0°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Pjesërisht vranët
13°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Mostly Cloudy
11°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Pjesërisht vranët
7°/-5°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Clear
8°/-3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr