Ushqimet që ngadalësojnë plakjen

0

Të gjithë duan që të jemi sa më të shëndetshëm dhe të jetojnë gjatë ta pasur probleme shëndetësore. Një studim tregon se nëse ne konsumojmë, salmon, qumësht bimor ose fasule të kuqe, kumbullat të thata ose  manaferra, sepse përmbatja  e tyre me vitamina mund të ngadalësojnë plakjen.

Salmoni

Salmoni në vete ka  sasi të konsiderueshme me anti-inflatore omega -3 , të cilat e ulin proçesin e shpejtë të plakjes.

Qumësht bimor

Konsumini i qumështit bimor në krahasim me atë që prodhohet nëpër fabrika, mund tw na ndihmojë nëse ne konsumojmë 2 deri në 3 gota në ditë e qw mund të ulin rritjen e shpejtë të hormoneve. Ka veti tjetër që mban lëkurën të butë.

Fasulet e kuqe

Ato janë një burim shumë i mirë i flavonoideve, një familje e rëndësishme e antioksidantëve, që mund të mbajnë nën kontroll plakjen. Përveç kësaj, indeksi i ulët glicemik i tyre dhe përmbajtja e lartë e fibrave, shpjegon kontributin e tyre për të mbajtur nivelet e glukozës në gjak të qëndrueshme.

Kumbullat e thata

Të gjithë konsumojmë fruta të thata, në këtë rast kumbulla të cilat nga thatësia e tyre bëjnë të mundur që në organizmin tonë  proçesi i anti-plakjes të bëhet më i ngadaltë, për shkak të antioksidantëve që kanë këto fruta.

Manaferrat

Vitamina si C e cila gjendet në manaferrë na mundëson  neve që të stabilazitojmë kolagjenin dhe që mund të ngadalësojmë plakjen e për ti dhënë lëkurës një  pamje të re. Manaferrat janë të ushqueshme dhe kanë vlera te të gjithë llojet e saja dhe më e mira është të bëhet një përzierje e të gjithave.

/Redjon Shtylla/

SHPËRNDAJE
Artikulli paraprakKosova feston!
Artikulli tjetërLushnjë, vrasje me armë gjahu

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here