Ushqimet që duhet të konsumojmë kur jemi me diarre

1

Mjekët kanë zbuluar se cilat janë ushqimet që duhen ngrënë kur ne jemi me diarre. Këto ushqime do të na ndihmojnë për të pasur një organizëm më të shëndetshëm dhe më të qetë.  Personat të cilët vuajnë nga diarreja shpesh janë të lodhur.

Tashmë është një listë e cila na ndihmon për ta kaluar këtë sëmundje, dhe kush më mirë se ushqimet e bën këtë punë.  Më poshtë do të lexoni listën e përgatitur nga Dr. Aleathea Wiggins .

Banania – Banania është një nga ushqimet më të lehta për të ngrënë. Ajo ka veti shëruese sepse tretet lehtë në stomak dhe është qetësuese. Bananet përmbajnë burime të  mëdha kalciumi, në të cilën ndikon  në humbjen e diarresë.

Orizi – Orizi konsiderohet si një nga ushqimet më me shumë vlera për të luftuar diarrenë. Është e lehtë për tu tretur sepse përmban fibra dhe ndihmon për të ngadalësuar procesin në traktin gastrointestinal, e cila është e dobishme në rastet e diarresë.

Pure molle – Përfshijeni në ushqimet tuaja sepse është e pasur me fibra që sigurohen nga pektin, një ujë i cili shpjegohet që është  i njohur për të na  ndihmuar në uljen e diarresë. Është e pasur me vitamina ushqyese.

Vezë të ziera – Vezët janë të shkëlqyera për të ngrënë gjatë kohës që jemi me diarre, sepse ato japin proteina të cilat trupit tonë i japin energjinë e cila është humbur gjatë kohës që ne jemi me diarre.

Çibuk me kripë – Një ushqim tjetër që duhet konsumuar është edhe çibuku me kripë sepse përmban veti të cilat e mbajnë trupin tonë mjaftueshëm me ujë dhe do të na ndihmojë nga marrja e dehidratimin për shkak të diarresë.

Diarreja është një sëmundje jo e këndshme  por duke përdorur këto ushqime, të cilat janë të ushqyeshme dhe të pasura me kalori të mjaftueshme atëherë ne do ta kemi më të lehtë për ta kaluar këtë problem. Përveç këtyre, pini ujë dhe  mjaft lëngje, duke përfshirë dhe çajin jeshil.

 /Redjon Shtylla/

1 Koment

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here