Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Ushqimet e modifikuara përbëjnë rrezik për shëndetin

Ushqimet e modifikuara përbëjnë rrezik për shëndetin

0 Komentet 🕔29.05.2013 - 13:48

Ushqimet e modifikuara gjenetikisht  po hyjnë në jetët tonë  në një normë të lartë shqetësuese dhe ajo që duhet bërë është që duhet të përpiqemi t’i shmangim këta ushqime.

Për konsumatorët është e vështirë që të kultivojnë ushqimin e tyre për arsye të të qenit në mjediset urbane. Tregjet nuk janë gjithmonë të gatshme në dispozicion, megjithatë, ka shumë mënyra se si ne të  shmangin ushqimet që të cilat na rrezikojnë jetën. Disa nga ushqimet që duhet të tregojmë kujdes janë:

Misri. Dokumentarët kohët e fundit kanë zbuluar se gjysma e fermave rrisnin misër duke përdorur një misër të modifikuar gjenetikisht që është i destinuar për konsum njerëzor. Ky misër gjithashtu lidhet me probleme të shumta shëndetësore duke përfshirë shtimin në peshë dhe përçarje organesh.

Sojë. Shumë produkte vegjetariane dhe produkte të tjera me bazë soje janë të modifikuara gjenetikisht dhe përbëjnë rrezik në qoftëse ne i përdorim.

Sheqeri. Raportet e fundit theksojnë se panxhari i sheqerit modifikohet gjenetikisht dhe që ky produkt është shkaktari  i shumë sëmundjeve të ndryshme.

Ananasi.Edhe ky frut është i  modifikuar gjenetikisht dhe që rritet  në Haëai që nga viti 1999 për konsum njerëzor. Ndërsa SHBA ka mirëpritur këto fruta tropikale me kënaqësi, vendet e Bashkimit Evropian nuk do të lejojë që ato të shiten për konsum njerëzor.

Pambuku. Gjetur në vajrat, pambuku me origjinë në Indi apo Kinë ka rreziqe serioze shëndetësore.

Qumështiti. Produktet e qumështit përmbajnë hormonet e rritjes dhe në disa vende ky produkt është i ndaluar.

Këshilla e mjekëve është që ne të hamë pastër, të konsumojmë produkte me vlera ushqyese, si dhe që këto produkte të jenë sa më të freskta.

/Redjon Shtylla/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/2°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore!
-1°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
0°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-5°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
5°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Ice Pellets
1°/-3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214