Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Ulen interesat e borxhit shqiptar

Ulen interesat e borxhit shqiptar

0 Komentet 🕔15.05.2013 - 14:16

Niveli i interesave të  borxhit shqiptar është ulur, si për interesat e borxhit të brendshëm ashtu dhe për atë të jashtëm.

Letrat e borxhit të qeverisë (bonot e thesarit 12-mujore) u shitën në ankandin e fundit me 5.9 për qind interes, ndërkohë që një vit më parë, interesi i tyre ishte mbi 7 për qind.

Aktualisht borxhi i brendshëm i qeverisë është 448 miliardë lekë dhe pjesa më e madhe e tij është në bono thesari, sipas afateve 3-6 dhe 12-mujore. Duke qenë se interesi për çdo maturim është ulur në mënyrë të ndjeshme, i bie që qeveria të ulë ndjeshëm koston e shërbimit të borxhit.

Shumat e mëdha që u ofruan në  ankandin e shitjeve kanë sjellë gjithashtu edhe norma të ulëta interesi. Norma e interesit tani është  5.37 përqind duke pësuar një rënie gati pikate me interesat me mbi 11 përqind që u vu re në fund të vitit të kaluar.

Përfitues në këtë  rast nuk është vetëm qeveria, por edhe personat të cilët i paguajnë këstet e kredisë ne lek.

/Erina Haxhiu/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr