Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Ukrainë, presidenti urdhëron krijimin e korridoreve humanitare në zonat e luftimeve

Ukrainë, presidenti urdhëron krijimin e korridoreve humanitare në zonat e luftimeve

0 Komentet 🕔10.06.2014 - 09:42

Presidenti ukrainas, Petro Poroshenko urdhëroi  krijimin e korridoreve humanitare për të lejuar civilët të largohen nga zonat e luftimeve në lindje të vendit, sipas njoftimit të presidencës në faqen e saj të internetit.

“Për të shmangur viktima të tjera në zonën e operacioneve antiterroriste, presidenti ka ngarkuar drejtuesit e forcave të sigurisë të krijojnë të gjitha kushtet e nevojshme për civilët që dëshirojnë të largohen”, theksoi presidenca në një komunikatë.

Presidenti Poroshenko ka urdhëruar qeverinë për organizimin e transporteve dhe të ushqimeve ndërsa administratat lokale për strehimin e të zhvendosurve.

Vendimi u bë i ditur pas një takimi të presidentit me drejtuesit e shërbime të sigurisë, të Ministrisë së Brendshme, Ministrisë së Mbrojtjes dhe shërbimit të Shtetit ngarkuar për situatat e urgjencës.

Që prej 13 prillit forcat ukrainase kanë ndërmarrë  një operacion ushtarak për të ndaluar kryengritjen e armatosur proruse në Lindje, e cila ka shkaktuar më shumë se 200 të vdekur, ushtarë,rebelë dhe civilë.

/Rabihana Halili/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 18, 2018
Chance of a Thunderstorm
29°/18°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 19, 2018
Chance of a Thunderstorm
32°/18°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 20, 2018
Chance of a Thunderstorm
32°/19°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 18, 2018
Thunderstorm
26°/16°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CEST on June 19, 2018
Chance of Shiu!
22°/16°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 20, 2018
Chance of a Thunderstorm
27°/16°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CEST on June 18, 2018
Chance of Shiu!
27°/16°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on June 19, 2018
Chance of a Thunderstorm
28°/15°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on June 20, 2018
Pjesërisht vranët
30°/16°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr