Ukrainë, 49 të vdekur nga sulmi i rebelëve prorusë

0

Ukrainë- Një avion i transportit ushtarak është rrëzuar nga një sulm i rebelëve prorusë në Ukrainën lindore.

Nga sulmi kanë ngelur të vrarë 49 anëtarë të bordit. Sipas Ministrisë së Mbrojtjes në Ukrainë anëtarët e bordit të aeroplani Il-76 k janë goditur në mënyrë cinike dhe të pabesë duke shkaktuar vdekjen e tyre të menjëhershme.

Vdekja e 49 anëtarëve mendohet të jetë humbja më e madhe njerëzore e forcave qeveritare ukrainase, që pas operacionit  për të mposhtur kryengritjen në lindje të Ukrainës.

Trazirat kanë ardhur menjëherë pasi rebelët prorusë filluan një seri sulmesh ndaj forcave të Ukrainës në Aeroportin Ndërkombëtar të Luhansk-ut.

/Rabihana Halili/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here