Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Uji i ambalazhuar,shkaktari kryesor i infeksioneve të rënda

Uji i ambalazhuar,shkaktari kryesor i infeksioneve të rënda

0 Komentet 🕔07.11.2018 - 10:45

 

Top channel ne bazë të nje investigimi zbulon se disa lloje te ujit të ambalazhuar jane të prekur nga bakteret “echerichia colli” dhe “entorococcu” të cilat në 95% të rasteve janë shkaktari kryesor I infeksioneve urinare.

Echerichia Colli  dhe entorococcu janë dy mikroorganizma  që ndeshen shpesh  në patologjitë  mjekësore. Echerichia Colli    është  në shumicën e rasteve është shkaktari kryesor  për infeksionet urinare. Ndërsa entorococuu së bashku me escherichia collin mund të izolohen dhe në patologji të tjera që kanë të bëjnë me tubin tretës. Konsumatori refuzon ujin e rubinetit duke menduar se uji qe ble ne dyqan I cili është I amballazhuar është me cilësor.Ndërkohë ne gotën  e tij mund të ketë ujë me infeksion.

Minimalisht një individ në ditë konsumon 1 litër e gjysmë ujë, nëse ai pinë ujin e ambalazhuar me fekale atëherë pasojat për shëndetin e tij mund të jenë shumë serioze.

“Prandaj duhet bërë kujdes me e.colli O 157/7 që mund të japi një sindromë shumë të thellë shumë të keqe mund të jetë dhe vdekjeprurës që quhet sindromi emolitik uremik”.

Sipas analizave të  bëra në  gjashtë lloje të ujit,  tre prej tyre rezultuan me  baktere të dëmshme që gjenden në ujrat e kanaleve.

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Pjesërisht vranët
15°/5°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Shiu!
13°/6°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
12°/3°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore! Showers
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
1°/-3°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Ice Pellets
2°/-2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Overcast
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
4°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214