Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Turqia i  kërkon SHBA të ndalojë mbështetjen e YPG kurde në Siri

Turqia i kërkon SHBA të ndalojë mbështetjen e YPG kurde në Siri

0 Komentet 🕔23.01.2018 - 12:34

4

Një zëdhënës i presidentit Rexhep Tajip Erdogan tha se luftëtarët e YPG po përdorin armët e furnizuara nga SHBA kundër trupave që përpiqeshin të pastronin rajonin e Afrin kufi me Turqinë.

Turqia thotë se YPG është një zgjatje e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK), e cila po lufton për autonominë kurde në Turqi dhe është një grup terrorist.

Ndërsa YPG mohon çdo lidhje direkte organizative me PKK.

Milicia, e cila kontrollon pjesën më të madhe të Sirisë verilindore, ka qenë një aleat i rëndësishëm i SHBA në luftën kundër luftëtarëve të Shtetit Islamik atje.

Në një takim të së hënës Këshilli i Sigurimit të OKB-së diskutoi mbi ofensivën në rritje të Turqisë, por nuk e dënoi atë.

Ankara po kërkon tani një fund të aleancës amerikane me YPG, duke argumentuar se lufta kundër ISISIT është e përfunduar.

“Nuk mund ta tolerojmë PKK-në që të krijojë një strukturë shtetërore përgjatë kufirit tonë në Siri”, paralajmëroi zëdhënësi presidencial Ibrahim Kalin.

Mijëra civilë thuhet se po përpiqen të ikin nga Afrin dhe aktivistët sirianë thonë se më shumë se 70 vetë kanë vdekur që kur forcat turke filloi sulmet të shtunën.

Përgatiti: E.S.L


Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore! Showers
-1°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
0°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-5°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
6°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore!
1°/-4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214