Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Tre hackera të arrestuar dhe dy në kërkim

Tre hackera të arrestuar dhe dy në kërkim

0 Komentet 🕔05.10.2013 - 07:06

Tre persona u arrestuan dhe dy të tjerë janë shpallur në kërkim nga policia shqiptare, të akuzuar për veprimtari kriminale në fushën kompjuterike.

Arrestimet e anëtarëve të grupit të quajtur “Albanian Hackers Group” janë realizuar gjatë operacionit policor me emrin e koduar “DARK ËEB”, që u organizua në të njëjtën kohë në rrethet e Tiranës, Fierit, Elbasanit dhe Vlorës.

Në përfundim të operacionit u arrit të arrestoheshin: Arif Kasa (21), banues në Elbasan, Enea Xhani (18), banues në Domje të Tiranës dhe Aldo Ymeraj (20), banues në Fier.

Po ashtu, janë shpallur në kërkim shtetasit e mitur me inicialet M. Sh. (17) dhe F.H. (17). Veprimtaria hetimore për dokumentimin ligjor të aktivitetit kriminal të kryer nga personat e dyshuar, ka zgjatur për një periudhë më shumë se 1 vit dhe është shtrirë në rrethet e sipërpërmendura.

Në interes të hetimit janë administruar zyrtarisht fakte që lidhen me aktivitetin e paligjshëm, nga kompani ndërkombëtare të shërbimeve në Internet si “Facebook”, “PayPal”, “Gmail” etj.

Bazuar në këto hetime, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë ka caktuar masën e sigurisë “Arrest me burg”, për ndërprerjen e aktivitetit kriminal të kryer prej tyre. Në funksion të këtij hetimi u arrestua edhe shtetasi Jurgen Masati, si pjesëtar i këtij grupi.

/Objektiv.al/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr