Tre hackera të arrestuar dhe dy në kërkim

0

Tre persona u arrestuan dhe dy të tjerë janë shpallur në kërkim nga policia shqiptare, të akuzuar për veprimtari kriminale në fushën kompjuterike.

Arrestimet e anëtarëve të grupit të quajtur “Albanian Hackers Group” janë realizuar gjatë operacionit policor me emrin e koduar “DARK ËEB”, që u organizua në të njëjtën kohë në rrethet e Tiranës, Fierit, Elbasanit dhe Vlorës.

Në përfundim të operacionit u arrit të arrestoheshin: Arif Kasa (21), banues në Elbasan, Enea Xhani (18), banues në Domje të Tiranës dhe Aldo Ymeraj (20), banues në Fier.

Po ashtu, janë shpallur në kërkim shtetasit e mitur me inicialet M. Sh. (17) dhe F.H. (17). Veprimtaria hetimore për dokumentimin ligjor të aktivitetit kriminal të kryer nga personat e dyshuar, ka zgjatur për një periudhë më shumë se 1 vit dhe është shtrirë në rrethet e sipërpërmendura.

Në interes të hetimit janë administruar zyrtarisht fakte që lidhen me aktivitetin e paligjshëm, nga kompani ndërkombëtare të shërbimeve në Internet si “Facebook”, “PayPal”, “Gmail” etj.

Bazuar në këto hetime, Gjykata e Rrethit Gjyqësor Tiranë ka caktuar masën e sigurisë “Arrest me burg”, për ndërprerjen e aktivitetit kriminal të kryer prej tyre. Në funksion të këtij hetimi u arrestua edhe shtetasi Jurgen Masati, si pjesëtar i këtij grupi.

/Objektiv.al/

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here