Trazirat politike në Bangui(Afrikë), 394 viktima në 3 ditë.

0

 

Ndërhyjnë trupat ushtarake franceze, 2 prej tyre humbasin jetën në kushte  jo shumë të qarta.

Kryeqyteti I Afrikës Qëndrore, Bangui, përgjaket nga sulmet e luftëtarëve rivalë muslimanë dhe të krishterë qëkurëse udhëheqësi rebel Michel Djotodia rrëzoi Presidentin Francois Bozize në mars. Pas këtyre zhvillimeve republika e Afrikës Qëndrore ka qenë në kaos.

Vetëm në 3 ditë janë vrarë 394 njerëz, shumica kanë qenë fëmijë. Vendi është në tension.

Këshilli I sigurisë I Kombeve të Bashkuara ka urdhëruar dërgimin e trupave franceze për të kontrolluar gjendjen dhe për të ruajtur stabilitetin. Nga 1600 ushtarë që u dërguan në Bangui nga trupa franceze, 2 prej tyre u vranë. Presidenti I ShBA Barack Obama bën thirrje për qetësi dhe ndëshkim të atyre që kryejnë krime dhe nxisin tensione.

Borana Belegu

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here