Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Tokio, stërvitje në rast sulmi nga Koreja e Veriut

Tokio, stërvitje në rast sulmi nga Koreja e Veriut

0 Komentet 🕔22.01.2018 - 13:40

DUH6NytVwAAZDe0

Rreth 350 vullnetarë japonez kanë zhvilluar një stërvitje për evakuim në rast të një sulmi bërthamor nga Koreja e Veriut. Kryeqytetasit japonez morën pjesë në stërvitjen e kryer në parkun Tokyo Dome City, stacionin Korakuen dhe Kasuga të qytetit.
Kjo ishte e para stërvitje që mbahej në Tokyo, pasi janë zhvilluar edhe shumë të tjera në qytete më të vogla japoneze

Në televizionet japoneze janë transmetuara pamje që tregonin vullnetarët që vraponin për tu strehuar në stacionet e nëndheshme të metrosë dhe në hapësira nëntokësore që do të shërbenin si strehime në rast të një sulmi. Në rast të një lufte të mundshme me Korenë e Veriut stërvitja reflekton përpjekjet e qeverisë japoneze për të qenë në gadishmëri.

Zyrtar të qeverisë japoneze deklaruan para vullnetarëve se një raketë nga Koreja e Veriut do të mbërrijë në më pak se 10 minuta dhe paralajmërimi i parë vjen vetëm tre minuta pas lançimit, çka na jep ne vetëm rreth pesë minuta për të gjetur një strehim. Jo më larg se nëntori i 2017, Pentagoni gjurmoi një raketë koreano-veriore që ra në detin e Japonisë.

“Problemi koreano-verior po bëhet gjithnjë e më shqetësues për ne. Niveli i kërcënimit është i paprecedentë dhe për më tepër, raketat e tyre mund të mbërrijnë tani edhe evropën”, tha ministri japonez.

Menjëherë më pas, autoritetet japoneze dhe koreano-jugore thirrën takime emergjente për të diskutuar për kërcënimin e një lufte bërthamore. Pavarësisht shpresës së pjesëmarrja e Koresë së Veriut në lojërat olimpike të muajit të ardhshëm në Korenë e Jugut, do të zbusë tensionet në rajon, ministri i Jashtëm japonez ka thënë se qeveria po kërkon në mënyrë aktive partnerë për të krijuar një aleancë ndërkombëtare kundër Penianit.

Përgatiti: E.S.L

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore! Showers
-1°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
0°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-5°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
6°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore!
1°/-4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214