Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Tjetër legalizim i marihuanës në SHBA ,Vermont bëhet shteti i nëntë i SHBA për të legalizuar atë

Tjetër legalizim i marihuanës në SHBA ,Vermont bëhet shteti i nëntë i SHBA për të legalizuar atë

0 Komentet 🕔23.01.2018 - 13:15

7

Vermont u bë shteti i nëntë i SHBA për të legalizuar përdorimin e marihuanës kurative të hënën, kur guvernatori republikan Phil Scott nënshkroi një ligj të miratuar nga legjislativi më parë këtë muaj.

Ligji legalizon posedimin deri në 1 ounce (30 gram) të drogës, dy bimë të pjekur dhe deri në katër bimë të papjekura nga njerëz 21 vjec e lartë duke filluar nga 1 korriku i këtij viti, por ligji nuk legalizon tregtinë e drogës.

“Sot, me emocione të përziera, unë kam nënshkruar H. 511,” tha Scott në një deklaratë, duke iu referuar masës sipas numrit legjislativ.
“Unë personalisht besoj se çfarë bëjnë të rriturit pas dyerve të mbyllura dhe pronës private është zgjedhja e tyre, për aq kohë sa kjo nuk ndikon negativisht në shëndetin dhe sigurinë e të tjerëve, veçanërisht fëmijëve”, tha Scott.

Ai vuri në dukje se kishte vënë veton ndaj një versioni të mëparshëm të projekt-ligjit që do të hapte shitjet e drogës, duke thënë se një komision shtetëror do të kishte kohë për studime të mëtejshme përpara se të lejonte një tregti me pakicë të drogës qetësuese.

Masaçusi fqinj, dhe gjashtë shtete të tjera kanë legalizuar përdorimin e marihuanës si rezultat i iniciativave të votuesve.

Vermont është shteti i parë që merr këtë hap me një akt të legjislaturës, dhe jo si një iniciativë votimi.

“Ky është një hap i madh përpara për shtetin dhe gjithë rajonin,” tha në një deklaratë Matt Simon, drejtor politik i New England për Projektin e Politikave të Marijuanës. “Të rriturit e përgjegjëshëm së shpejti do të kenë lirinë për të gëzuar një ligj më të sigurtë .

Përgatiti: E.S.L

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore! Showers
-1°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-5°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
6°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore!
1°/-4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214