Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Tinka Kurti feston 86 vjetorin e lindjes

Tinka Kurti feston 86 vjetorin e lindjes

0 Komentet 🕔19.12.2018 - 09:54

Aktorja e madhe festoi 86-vjetorin e lindjes. Tinka Kurti lindi në vitin 1932, në Sarajevë të Bosnjes. Nëna e saj ishte hungareze nga Budapesti, Elisabet fon Balinda, e cila u bë aktore, këngëtare dhe valltare e njohur në ish-Jugosllavi.

“Nuk e kam frikë plakjen e as vdekjen, por kam frikë nga plakja e trurit dhe në qoftë se ky moment vjen në jetën time, mendoj se do të isha dy herë e vdekur. Për këtë arsye dua të vazhdoj të punoj”, kështu është shprehur dikur Tinka Kurti.

Aktorja e njohur karrierën e saj e filloi që në vitin 1947, kur u regjistrua në Liceun Artistik “Jordan Misja”. Ka luajtur në role tëndryshme në filmat “Dasma e Sakos”, “Mira”, “Ne dhe Lenini”, “Bota” etj.. Mban titullin “Artiste e Popullit” dhe “Mjeshtre e Madhe”.

 

/D.Duraku/

tinka_kurti

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
9°/3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Pjesërisht vranët
13°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Chance of Shiu!
11°/0°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Bore!
0°/-3°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore! Showers
0°/-4°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore! Showers
-3°/-6°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
2°/1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore!
4°/-3°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore!
-1°/-7°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214