Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Thellohet rënia e kredisë në valutë

Thellohet rënia e kredisë në valutë

0 Komentet 🕔16.08.2013 - 11:41

Vazhdon tkurrja e kredisë në valutë të huaj që ka nisur që nga 2012-ta. Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, kredia në valutë të huaj ka zbritur në 61% të totalit nga 64% qe zinte vitin e kaluar. Në qershor të këtij viti ishte 342 miliardë lekë, pra me një rënie prej 3.4% krahasuar me një vit më parë.

Problemin e kredisë në valutë e ka bërë më të mprehtë fakti që shumica e shqiptarëve i kanë të ardhurat e tyre në lekë. Prej vitesh Banka e Shqipërisë insiston që kredia të merret në monedhën e të ardhurave, për këtë arsye atyre u janë vendosur masa kufizuese, përmes të cilave iu kërkohet më shumë kapital për mbulimin e kredive që janë të ekspozuara ndaj rrezikut të kursit të këmbimit.

Një faktor tjetër që ka kufizuar kreditimin në valutë është edhe vështirësia për t’i siguruar këto fonde, pasi sistemi bankar shqiptar pjesën më të madhe të depozitave e zotëron në lek. Kreditimi në euro i vendos herë pas here bankave nevojën e kufizimit të kreditimit në valutë, për të ruajtur parametrat e detyrueshëm rregullatorë të kapitalizimit dhe likuiditetit.

Përveçse i ekspozon bankat dhe klientët përballë rrezikut të kursit të këmbimit, kreditimi në valutë ul efikasitetin e politikave monetare të Bankës së Shqipërisë, gjithashtu bëhet shkak për efektin e dobët që kanë normat bazë të lekut.

/Elona Tereziu/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
9°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
10°/-2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Clear
11°/-1°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Overcast
-2°/-4°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-9°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Clear
1°/-7°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore!
-1°/-6°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Bore! Showers
-3°/-8°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-10°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214