Thaçi: Greqia të njohë pasaportat e Kosovës

0

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi është takuar me Zëvëndëskryeministrin dhe Minsitrine Punëve të Jashtme të Greqisë, Evangelos Venizelos në selinë e Kombeve të Bashkuara, nga ku u fol për çështjen e njohjes se pasaportave të shtetasve kosvovarë nga shteti helen.

Kreu i Prishtinës zyrtare theksoi se bashkëpunimet në fushën ekonomike, tregtisë, edukimit dhe shkencës duhet të vazhdojnë dhe të rriten edhe më shumë. Në këtë takim u diskutua edhe mbi hapjen e një zyre ekonomike ne Athinë, si një rrugë për stabilizimin e marrëdhenieve të dy shteteve.

z. Thaçi vuri theksin dhe kërkoi pranimin nga shteti grek të pasaportave të shtetasve të Kosovës, si nevojë e lëvizjes së lirë dhe të mirëbesimit reciprok.

Nga ana tjetër Zëvëndëskryeministri grek Venizelos tha se e mbështet agjendën e integrimeve Europiane për të gjithë rajonin, përfshirë këtu edhe Kosovën.

/Osman Stafa/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here