Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Testohet me sukses avioni pa pilot

Testohet me sukses avioni pa pilot

0 Komentet 🕔16.05.2013 - 07:34

Përdorimi i avionit me telekomandë pa qenë nevoja e pilotit në të është një risi e cila hap një kapitull të ri në fushën e teknologjisë së aviacionit. Së shpejti pritet që përdoruesit e avionëve të bëhen pjesë e kësaj pajisje, edhe pse duket paksa e pa besueshme dhe kërkon një guxim të madh që të bëhemi pjesë e këtij udhëtimi.

Në Britaninë e Madhe pak ditë më parë rezultoi me sukses testimi i fluturimit të një avioni 16-vendësh, i cili u komandua nga toka nëpërmjet një telekomande të teknologjisë së emërtuar “Flying testbed”.

“Ne  po përpiqemi të mendojnë për gjërat etike dhe ligjore që lidhen me këtë zhvillim pasi nuk duam të ketë një ndikimin social,” tha Dopping-Hepenstal, president i Astrae Consortium.

Avioni ka një  sistem të automatizuar vizual zbulimi, ai shmanget automatikisht larg nga formacionet e rrezikshme të motit, ndërsa antenat e saj të marr sinjale nga avioni aty pranë për të shmangur ato. Ky lloj avioni skanon terrenin për zonat potenciale ulje të sigurt në rast të emergjencave.

US AIR rregullatori FAA (Federal Aviation Agency) ka insistuar që pajisja të  integrohet në hapësirën ajrore civile deri në vitin 2015.

/Altin Tufa/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore! Showers
-1°/-4°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-6°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
6°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore!
1°/-4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214