Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Të ecësh të bën mirë për zemrën

Të ecësh të bën mirë për zemrën

0 Komentet 🕔20.06.2013 - 13:06

Studiuesit japonezë të Universitetit Kanazaëa nga Shkolla e Mjekësisë kanë kryes një studim mbi efektin e një shëtitje të përditshme të 170 individëve që kanë probleme me zemrën me një moshë mesatare 65 vjeccare.

Ky studim zgjati 4 vjet e gjysmë, dhe vëzhguesit matën numrin e përditshëm të hapave të bëra nga pjesëmarrësit. Pas këtij studimi, 31 pjesëmarrës kishin vdekur si pasojë e sëmundjeve kardiovaskulare.

Më pas hulumtuesit zbuluan se në krahasim me personat e tjerë që ishin ende gjallë, personat që kishin vdekur kishin bërë rreth 47% më pak hapa.

Studimi japonez tregon se numri mesatar i hapave që bën një njeri në ditë shmang vdekshmërinë tek pacientët të cilët vuajnë me zemër.

/Muzafere Dema/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr