Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

TAP, punimet e para priten të nisin në Shqipëri

TAP, punimet e para priten të nisin në Shqipëri

0 Komentet 🕔05.07.2013 - 09:59

Gazsjellesi Trans-Adriatik pritet të nisë tashmë ndërtimin e tij konkret në territorin e vendit tonë.  Pasi pala shqiptare e ka plotësuar tërësisht dokumentacionin e duhur dhe e ka dhënë lejen për implementimin e këtij projekti kaq të rëndësishëm Shqipëria pritet të jetë në vendin e parë, ku mund te fillojnë punimet.

Një fakt i tillë u konkludua në mbledhjen e djeshme të Këshillit Kombëtar të Territorit nën drejtimin e Kryeministrit Berisha, ku u miratua Plani Kombëtar Sektorial për Gazsjellesin Trans-Adriatik.

“Plani Kombëtar Sektorial për projektin Trans-Adriatik, përbën dhe dokumentin final te autoriteteve shqiptare për konsorciumin që ndërton këtë gazsjellës në territorin e Republikës se Shqipërisë dhe në pjesën detare të saj”, ishte vlerësimi i bërë prej Kryeministrit Berisha rreth këtij Plani. Si dhe  falenderoi  të gjithë ata që kontribuan në përzgjedhjen e këtij projekti madhor, në të cilin Shqipëria ka nje rol kyc.

“Per herë  të parë në histori, peshku i madh nuk e ha te voglin dhe TAP fillon me 40 miliardë dollarë investim fillestar”. Ky ka qenë një vlerësim tjetër i dhënë nga kreu i qeverise dje, rreth projektit te gazsjellesit Trans-Adriatik. Duke shtuar se TAP kishte konkurrentë të tjerë shume të fortë në garë dhe vetë nuk ishte më i madhi, sërish u përzgjodh si më i leverdisshmi për të sjellë gazin e fushave kaspike në Evropë.

“Historianët do ta gjejnë koiçidencën se si Kaukazian Albania po e sjell gazin në Ballkan Albania, pra ky projekt i lidh dy Albanitë, Albaninë e dikurshme të Kaukazeve me Albaninë e përjetshme në Ballkan”. Kështu është shprehur ndër të tjera kreu i qeverisë për projektin TAP, duke shtuar se projekti TAP ka meritën e madhe për shqiptarët sepse i furnizon ata me gaz nga një vend mik me një miqesi tradicionale me lidhje të hershme. “Dhe kjo ka një vlerë, ka një rëndësi”, përfundoi Berisha.

/Sonila Duka/

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
9°/3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Pjesërisht vranët
13°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Chance of Shiu!
11°/0°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Bore!
0°/-3°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore! Showers
0°/-4°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore! Showers
-3°/-6°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
7°/1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore!
4°/-3°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore!
-1°/-7°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214