Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Takime letrare në nder të Azem Shkrelit

Takime letrare në nder të Azem Shkrelit

0 Komentet 🕔25.05.2013 - 18:41

Poetë nga mbarë trojet shqiptare kanë përkujtuar sot  në një takim letrar , 16- vjetorin e vdekjes së poetit të madh Azem Shkreli. Ai është poeti i parë që kaloi kufijtë shqiptar dhe zë vend në krye të poezisë aktuale shqiptare.

Këto takime u mbajën për të 11 herë në qytetin e Pejës ku ishin të mbledhur poetë nga të gjitha trevat shqiptare. Ky takim letrar krahas nderimit të jetës dhe veprës së poetit, takimi kishte edhe karakter garues, ku në mesin e 25 poetëve pjesëmarrës fitues i garës poetike u shpall Rrustem Gërguri.

Poezia e Shkrelit shënoi kthesë në rrjedhat e poezisë në Kosovë duke  zgjeruar spektrin tematik dhe solli një ndjesi të re, ndaj gjuhës dhe  fjalës. Azem Shkreli ishte autor i shumë librave “Kënga e hutinit”, “Bulzat”, “Di një fjalë prej guri”, “Karvani i bardhë”, “Nga bibla e heshtjes”, “Pagëzimi i fjalës”, “Engjëjt e rrugëve”, etj.

/Sonila Qazimi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
9°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
10°/-2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Clear
11°/-1°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Overcast
-2°/-4°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-9°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Clear
1°/-7°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
0°/-6°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Bore! Showers
-3°/-8°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-10°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214