Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Takim për njësimin doganor Shqipëri-Kosovë

Takim për njësimin doganor Shqipëri-Kosovë

0 Komentet 🕔12.04.2013 - 21:20

Tiranë – Në maj të këtij viti pritet që të njësohet sistemi doganor mes Shqipërisë dhe Kosovës, duke lehtësuar ndjeshëm shkëmbimet tregtare mes dy vendeve.

Kjo temë u diskutua në takimin e organizuar nga Ambasada e Kosovës në Tiranë, me qëllim konstatimin e problemeve që has biznesi në Shqipëri dhe Kosovë. Gjithashtu, aty u diskutua për heqjen dhe përmirësimin e të gjithë barrierave të krijuara.

Në fokus ishin përplasjet e kohëve të fundit, pasi autoritetet kosovare kishin vendodur taksën doganore për kalimin e ҫimentos nga Shqipëria.

Nga ana tjetër, Shqipëria vazhdimisht ka taksuar hyrjen e patates nga Kosova. Edhe autoritetet kosovare bllokuan një sasi të konsiderueshme të qumështit shqiptar, me preteksin se përmban nivel të lartë aflatoksine.  Ky ishte një konflikt që u vazhdua edhe nga ana e autoriteteve shqiptare të cilët bllokuan dhjetëra ton miell nga Kosova.

Një situatë e tillë në jo pak raste është bërë pjesë e diskutimeve të dhomave të tregtisë së dy vendeve, të cilat kanë kërkuar marrjen e masave. Kjo tashmë u pasua edhe nga takimi i djeshëm, ku palët u zotuan për uljen e barrierave.

Ambasadori kosovar në Tiranë, Sylejman Selimi, dje në fjalën e tij kujtoi se mes vendeve ka pasur disa keqkuptime që kanë sjellë pengesa për tregtinë. “Kemi ligje jashtëzakonisht të mira dhe duhet t’i zbatojmë. Në kuadër të zbatimit të tyre dhe rregulloreve që kemi, duhet të evitojmë edhe problemet. Kemi pasur në disa raste edhe keqkuptime, duke u nisur edhe nga ngjarjet më të thjeshta të prodhimeve vendore nga patatja e deri te momenti i fundit i miellit”, theksoi ai.

Në takimin e zhvilluar dje palët u zotuan për ulje barrierash dhe arritjn e një konsensusi. /Erilda Sulika/

 

dogana

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
16°/5°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
13°/-1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Pjesërisht vranët
13°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
8°/-2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Pjesërisht vranët
10°/0°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Pjesërisht vranët
13°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Mostly Cloudy
11°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Pjesërisht vranët
7°/-5°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Clear
8°/-3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr