Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Super vullkani kërcënon me shkatërrim të qytetërimit

Super vullkani kërcënon me shkatërrim të qytetërimit

0 Komentet 🕔07.01.2014 - 09:10

Washington, 7 janar – Shkencëtarët kanë analizuar shkëmbinjtë e shkrirë brenda super vullanit në Parkun Kombëtar të Jelowston-it (SHBA) dhe kanë zbuluar se mund të ndodhë erupsioni i tij pa këmbëz dhe ndikim të jashtëm.Erupsioni i super vullkanit i cili është qindra herë më i fuqishëm nga vullkani konvencional, mund ta fshijë qytetërimin që e njohim tani dhe është më i mundshëm se sa që mendohej.

Shkencëtarët deri më tani kanë menduar se erupsionit të super vullkanit i nevojitet tërmeti në mënyrë që korja e Tokës të hapet dhe ajo të mundësojë ikjen e magmës. Por hulumtuesit tani pohojnë se çarja e kores mund të ndodhë edhe nga presioni i grumbulluar.

Super vullkanet janë rreziku tjetër global kataklizmik, pas goditjes së asteroideve të cilët në të kaluarën kanë qenë shkaktarë të zhdukjeve në tokë, ndryshimeve të gjata klimatike dhe të “dimrit vullkanik” shkaktuar nga hiri vullkanik që bllokon dritën  diellit.

I fundit që ka ndodhur është erupsion para 70.000 vjetësh te liqeni Toba në Sumatra. Erupsioni ka shkaktuar dimër vullkanik që e ka fshehur dritën e diellit 6 – 8 vjet dhe më pas e ka shkaktuar periudhën e ftohtë që zgjati me mijëra  vite.

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
9°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
10°/-2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Clear
11°/-1°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Overcast
-2°/-4°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-9°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Clear
1°/-7°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
0°/-6°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Bore! Showers
-3°/-8°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-10°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214