Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Studim:Ngrënia e shpejtë, shkaktare e disa sëmundjeve

Studim:Ngrënia e shpejtë, shkaktare e disa sëmundjeve

0 Komentet 🕔07.11.2018 - 10:54

Sipas një studimi, personat që hanë shpejtë janë të prirur të jenë  të goditur nga një sërë sëmundjësh të zemrës, në tru dhe diabeti.
Tension i lartë i gjakut, diabeti, niveli jonormal i kolesterolit, obeziteti janë kryesisht problematikat që ndodhen ‘brenda’ trupin të një personi që ushqehet shpejt.
Një grup shkencëtarësh nga Universiteti Hiroshima në Japoni monitoruan mbi 600 burra dhe mbi 400 gra, kryesisht të moshës 51-52, ku asnjëri nga personat nuk vuante nga sëmundje metabolike në fillim të studimit (2008).
Ndarja u bë  në tri grupe nga karakteristika e të ngrënit. Në fund të vëzhgimit u zbulua që personat që hanë shpëjtë janë të rrezikuar (11.6%) t’u shfaqen sindromat metabolike krahasuar me personat që hanë normalisht(6.5%) dhe ato që hane ngadalë (2.3%).
Ngrënia shpejtë gjithashtu sjell mbipeshë, e cila ka një serë sëmundjesh nga pas .

Sugjerimi mbetet, të hani  ngadalë dhe shëndetshëm, në menyrë që të keni një jetesë larg doktorit.

ushqimi

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Pjesërisht vranët
14°/4°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Shiu!
12°/6°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
12°/3°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Bore! Showers
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
1°/-3°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Ice Pellets
2°/-2°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on January 21, 2019
Overcast
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 22, 2019
Bore!
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Chance of Shiu!
4°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214