Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Studime të reja për sëmundjet e kockave

Studime të reja për sëmundjet e kockave

0 Komentet 🕔16.06.2014 - 08:55

Një injeksion i vetëm ndaj qelizave staminale pas operacionit në menisk të gjurit mund të japë lehtësim nga dhimbjet dhe të ndihmon në shërimin dhe rigjenerimin e kockave. Këtë e ka vërtetuar një studim i botuar në  ‘Journal of Bone and Joint Surgery’.

Ky është një lajm i mirë për personat që janë të prekur nga sëmundja e gjunjve. Në SHBA çdo vit bëhen më shumë se një million proceduara për të shmangur dhimbjet e kockave të gjurit.

Ky eksperiment u provua në 55 pacientë rreth moshës 18 deri 60-vjeçare. Pasi ata provuan injektimin e posaçëm në gju, pas operacionit të nënshtruar, rezultati ishte se ndjenin një reduktim të ndjeshëm të dhimbjeve të kockave e se pas një viti ata kanë përjetuar 15% më shumë rezultate pozitive se sa zakonisht.

Me pak fjalë, Thomas Vangsness autori i këtij studimi, ortoped e kirurg në Universitetin e Californisë tregon se edhe doza të larta të qelizave burimore mund të injektohen në mënyrë të sigurtë në gju, pa formimin e indeve anormale.

/Enerida Malo/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E shtunë E diel
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 27, 2018
Clear
30°/16°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on April 28, 2018
Chance of a Thunderstorm
31°/16°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 29, 2018
Clear
31°/15°
Sot E shtunë E diel
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 27, 2018
Clear
24°/10°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CEST on April 28, 2018
Chance of Shiu!
28°/13°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 29, 2018
Clear
28°/13°
Sot E shtunë E diel
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 27, 2018
Clear
28°/12°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on April 28, 2018
Clear
29°/12°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CEST on April 29, 2018
Pjesërisht vranët
29°/12°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr