Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Statusi kandidat, ministrat përpiqen të bindin europën

Statusi kandidat, ministrat përpiqen të bindin europën

0 Komentet 🕔11.06.2014 - 10:57

Kryeministri Edi Rama dhe Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, ndodhen sot në Paris për të bindur Francën të votojë pro statusit kandidat për Shqipërinë. Franca nuk e ka dhënë ende vendimin e saj për marrjen ose jo të statusit të kandidatit për BE nga vendi ynë. Kryeministri Rama  po përpiqet të sigurojë votën pro të Francës në mbledhjen e këshillit të ministrave që do të mbahet në fund të këtij muaji .

Sot pasdite kryeministri Rama do të takojë në Elize presidentin francez Hollande dhe me pas presidentin e senatit Jean Pierre Bel.

Ndërkohë Ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha, mbërriti sot në Angli për të lobuar për integrimin.

Ministri i Shtetit për Çështjet Evropiane, David Lidington, siguroi ministren Gjosha, se Anglia  mbështet politikën e zgjerimit në BE dhe aspiratën e Shqipërisë për të qenë pjesë e Unionit, por kjo duhet të jetë e bazuar tek arritjet konkrete.

Por përveç sfidës për të bindur vendet skeptike qeveria shqiptare duket se do të përballet edhe me qëndrimin e Çekisë ndaj Tiranës zyrtare.

Që prej dhjetorit të vitit të kaluar qeveria shqiptare po lobon në të gjitha kryeqytetet e BE për çështjen e statusit të vendit kandidat, por përpjekjet kryesore janë bërë në Berlin, Paris dhe Londër si boshti më i fuqishëm i BE, pasi vendimi i treshes do të ndikojë edhe vendet e tjera skeptike të cilat hezitojnë për të mbajtur të vetme peshën e refuzimit.

/Panajot Dybeli/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
9°/3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Pjesërisht vranët
13°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Chance of Shiu!
11°/0°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Bore!
0°/-3°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore! Showers
0°/-4°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore! Showers
-3°/-6°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
2°/1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore!
4°/-3°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore!
-1°/-7°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214