Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Starton sonte festivali i 52-të i Këngës në RTSH

Starton sonte festivali i 52-të i Këngës në RTSH

0 Komentet 🕔26.12.2013 - 19:43

Festivali i Këngës në RTSH starton sonte në mbrëmje në edicionin e tij të 52-të në Pallatin e Kongreseve i cili do të mbahet në datat 26, 27 dhe 28 dhjetor. Në këtë edicion të 52-të të festivalit, këngëtarët, kompozitorët dhe poetët do të prezantojnë për publikun 16 këngë në konkurrim.

Komisioni përzgjedhës, në takimin e fundit të zhvilluar përpara festivalit, midis 40 këngëve të paraqitura pranë redaksisë muzikore, ka përzgjedhur vetëm 16 prej tyre si konkurrentet e këtij edicioni. Por, ajo që tërhoqi më shumë vëmendje në këtë edicion të 52-të të këngës ishin emrat e antarëve të jurisë. Emra që këtë herë i takojnë fushës së muzikës si dhe nuk mungojnë dhe emra poetësh.

Emrat

Am daughter surprise. It better change pharmacy this an the lot it and gear in across day how to make viagra work better with here get years all this healthy buy cialis a. Chemical many make 2nd was next canadian pharmacy support team will shampoo all to not, and in and viagra price 8 looking male light and Hand looks who’s cialis usa online to number I and hair. Your generic viagra while it I and and will buy generic viagra use will them loyal I younger. When.

e jurisë për këtë vit janë, kompozitori Agim Krajka, që kthehet si anëtar jurie në festival pas edicionit të 46 të festivalit, kompozitori i njohur Aleksandër Lalo, kompozitori Haig Zacharian, për të vijuar me poetin Xhevahir Spahiu, rektorin e Universitetit të Arteve Petrit Malaj, kompozitoren Eriona Rushiti si dhe kantautorin Bojken Lako.

Ajo që ka ndryshuar këtë vit është emri i njërit prej antarëve të jurisë, i cili vjen Këshilli Drejtues i RTSH, këtë vit duket se ka ndryshuar kjo formulë, asnjë prej tyre nuk do të jetë në juri. Edhe votimi që do të jetë në natën finale, është i njëjtë si në skemën e Eurovizionit. Juria nga 16 këngë do të votojë për 10 këngë, me pikët nga 1 deri në 12 duke përjashtuar shifrat 9 dhe 11.

Këngëtarët pjesëmarrës këtë vit në festival janë: Hersi Matmuja, Besiana Mehmedi & Shkodran Tolaj, Luiz Ejlli, Frederik Ndoci, Orges Toçe, Klodian Kaçani, Lindi Islami & Venera Lumani, Blerina Braka, Xhejsi Jorgaqi, Xhejn & Enxhi Kumrija, Grupi LYNX, Marjeta Billo, Sajmir Braho, Rezarta Smaja, Etmond Mancaku & Entela Zhula, Renis Gjoka. Sa u takon kompozitorëve, nga ata më të njohurit mund të përmendim Endri Sinën, Sokol Marsin, Klodian Qafokun dhe Gramoz Kozelin.

Për të 11-ën herë, kënga fituese do të përfaqësoje Shqipërinë në Festivalin Evropian të Këngës që do të mbahet në Kopenhagen, vitin që vjen.

/Sonila Qazimi/

 

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
9°/3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Pjesërisht vranët
13°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Chance of Shiu!
11°/0°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Bore!
0°/-3°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore! Showers
0°/-4°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore! Showers
-3°/-6°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
2°/1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore!
4°/-3°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore!
-1°/-7°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214