Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Squfuri, mbyllen 43 institucione shkollore në Prishtinë

Squfuri, mbyllen 43 institucione shkollore në Prishtinë

0 Komentet 🕔07.02.2014 - 14:32

Komuna e Prishtinës ka dhënë urdhër për mbylljen e 43 institucioneve shkollore, pasi dyshohet se nafta e përdorur për ngrohje në to ka në përbërje lëndë kancerogjene. Lajmin e ka konfirmuar për Radion Evropa e Lirë, Adonis Tahiri, ushtrues detyre i zëdhënësit të Kuvendit Komunal të Prishtinës.

Ai ka shtuar se nuk dihet ende nëse sulfuri i gjendur është mbledhur në vlerë më të lartë për shkak të depozitave të vjetra apo nëse ai gjendet në atë vlerë në naftën me të cilën furnizohen shkollat.

“Kanë ardhur rezultatet për nivelin e sulfurit nëpër shkolla, prej tri mostrave që i kemi marrë në tri prej tyre dhe ato janë alarmante, po flasim për rezultate ku vlera e sulfurit e kalon 600 % nivelin e lejuar”, ka thënë zoti Tahiri.

Në Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, thonë se nuk ka vend për panik. “Nuk ka vend për panik, ne kemi marrë informacione se drejtoria komunale e Prishtinës i ka mbyllur shkollat, jo Ministria. Inspektorët tanë janë në terren, dhe sot gjatë ditës presim një raport të detajuar për të na e treguar gjendjen”, tha Arbër Morina, këshilltar në Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë.

/Objektiv.al/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
9°/3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Pjesërisht vranët
13°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Chance of Shiu!
11°/0°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Bore!
0°/-3°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore! Showers
0°/-4°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore! Showers
-3°/-6°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
2°/1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore!
4°/-3°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore!
-1°/-7°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214