Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Sot shpallet fituesi çmimit Nobel për paqen, kandidat Papa Françesku

Sot shpallet fituesi çmimit Nobel për paqen, kandidat Papa Françesku

0 Komentet 🕔10.10.2014 - 08:38

Në Oslo të Norvegjisë shpallet ditën e sotme fituesi për çmimin “Nobel për Paqe 2014”.  Për fitoren e këtij çmimi janë nominuar personazheve si : Edward Snowden, Papa Françesku dhe vajza pakistaneze Malala Yousafzai.

Të tre personazhet e nominuar dallohen për kontributet e tyre specifike në shoqëri. Përkatësisht Snowden ka ekspozuar mbikqyrjen masive amerikane në verën e vitit 2013. Papa Françesku është shpallur kampion për vizitat e tij të shpeshta ndaj të varfërve dhe të pastrehëve duke kërkuar zhvillimin për mbrojtjen e tyre.  Yousafzai  është e angazuar në fushata kundër shfrytëzimit të vajzave nga talibanët, e cila është goditur në kokë me armë zjarri nga grupi në vitin 2012.

Bazuar në testamentin e lënë nga Alfred Nobel, Çmimi për paqen duhet t’i jepet atij personazhi që “ka bërë maksimumin ose punën më të mirë të mundshme për vllazërinë përmes kombeve dhe për ruajtjen dhe promovimin e paqes”.

 

/Objektiv.al/

 

 

 

 

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 23, 2018
Thunderstorm
25°/16°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 24, 2018
Chance of a Thunderstorm
24°/15°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on May 25, 2018
Clear
29°/16°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 23, 2018
Chance of a Thunderstorm
26°/14°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 24, 2018
Chance of a Thunderstorm
25°/14°
It is forcast to be Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 25, 2018
Thunderstorm
26°/14°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 23, 2018
Chance of a Thunderstorm
27°/13°
It is forcast to be Chance of a Thunderstorm at 7:00 PM CEST on May 24, 2018
Chance of a Thunderstorm
24°/12°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CEST on May 25, 2018
Clear
27°/13°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr