Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Sot raporti për progresin mes Serbisë dhe Kosovës

Sot raporti për progresin mes Serbisë dhe Kosovës

0 Komentet 🕔25.06.2013 - 09:26

 

Shefat e diplomacive të BE do të raportojnë sot në takimin ministror në Luksemburg,për progresin e arritur mes Serbisë dhe Kosovës.

”Do të raportojnë  për progresin e arritur mes Serbisë dhe Kosovës”, u shpreh dje Ashton për mediat duke rikujtuar se javën e kaluar është takuar me kryeministrat e Serbisë dhe Kosovës, Ivica Daciqi dhe Hashim Thaçi.
Shefja e diplomacisë evropiane, Catherine Ashton, e cila është njëkohësisht edhe ndërmjetësja e dialogut në mes të Kosovës e Serbisë, e ka quajtur mahnitës progresin e bërë nga Prishtina dhe Beogradi. Duke cilësuar se ishte privilegj që të punojë me dy kryeministrat, Ashton tërheq vëmendjen se ata të dy kanë edhe shumë punë për të bërë në procesin e normalizimit të raporteve.

Këshilli i Ministrave të Bashkimit Evropian pritet që sot të japë dritën jeshile nisjes së negociatave të Stabilizim Asociimit mes Prishtinën dhe Brukselit.
Edhe Serbia pret nga Këshilli Evropian vendimin për nisjen e negociatave të anëtarësimit në mes të Beogradit dhe Brukselit.

Për vendimin formal, Serbia duhet të pret të premten e ardhshme sepse kjo çështje do jetë pjesë e debatit edhe në samit pasi që Gjermania mbetet shteti i cili heziton që Serbisë t’i mundësohe nisjat e negociatave të anëtarësimit.

 

/ Elta Liksenaj /

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
16°/5°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
13°/-1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Pjesërisht vranët
13°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Chance of Shiu!
8°/-2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
10°/1°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Clear
14°/3°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Overcast
11°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Pjesërisht vranët
7°/-4°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 21, 2017
Clear
8°/-3°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr