Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Sigurimi shëndetësor, të vetëpunësuarit 38 lekë më pak

Sigurimi shëndetësor, të vetëpunësuarit 38 lekë më pak

0 Komentet 🕔13.01.2014 - 12:20

Kontributi  për sigurimin shëndetësor për kategorinë e të vetëpunësuarve nga 1 janari 2014 është ulur nga 7% në 3.4%, por paga mbi të cilën llogaritet kontributi është dyfishuar. Të vetëpunësuarit do të paguajnë për sigurimin shëndetësor 38 lekë më pak në mauj.

Për katëgorinë e të punësuarve, nuk ka ndryshime në përqindje, por vetëm në pagën mbi të cilët llogarritet kontributi, pasi hiqet tavani 95 mijë lekë.

Ndryshimet në ligj kanë përjashtuar nga detyrimi i derdhjes së kontributeve shëndetësore, personat që nuk janë rezident në Shqipëri.

Ndërsa vlera e kontributeve për sigurimet shoqërore nuk ndryshon, ajo mbetet 27.9 % e pagës bruto për çdo të punësuar. Kjo paguhet në masën 11.2% të pagës bruto si kontribut i punonjësve dhe 16.7% i pagës bruto si kontribut i subjekteve punëdhënëse.

Zaim Bajrakari specialist në Drejtorinë e Vlerës, në Tatime tregon detajet e pagesës së kontributeve për të qartësuar qytetarët rreth ndryshimeve mbi masën e sigurimeve,

“Kontributet e sigurimit shëndetësor për kategorinë e të vetpunësuarve dhe punonjësit e papaguar me familjet e tyre më të cilët punojnë, niveli i pagës mbi të cilën do të llogariten kontributet e tyre do të dyfishohen, dyfishi i i pagës minimale do të jetë  19026 i takon 38 mijë e 2 lek, ndërsa përgjysmohet përqindja. kontributet do të llogariten me një përqindje të njëjtë me ato të të punësuarit është 3.4%”-tha Bajraktari.

Gjithashtu Bajraktari tha se kategorinë e të punësuarve përqindja mbetet po 3.4%. Paga mbi të cilën llogariten  kontributet e sigurimeve shoqërore nuk ndryshon, ndërsa paga mbi të cilën do të llogariten kontributet e kategorisë të të punësuarve është pagë minimale, 22 mijë lek. Nga janari 2014 kontributet e sigurimeve shëndetësore për të punësuarit do të paguhen mbi bazën e pagës reale, bruto mujore pa kufi”-u shpreh Bajraktari.

/Enkeleda Cami\

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Mostly Cloudy
10°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Mostly Cloudy
11°/-1°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Mostly Cloudy
1°/-8°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-3°/-5°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
1°/-7°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
Array°/-11°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
1°/-6°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Bore! Showers
-2°/-6°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214