Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Shqipëtarët renditen si të fundit në përkujdesin dentar

Shqipëtarët renditen si të fundit në përkujdesin dentar

0 Komentet 🕔09.01.2019 - 10:08

Sipas Shoqatës së Stomatologve Shqipetarë,  sëmundjet e gojës janë më të përhapurat dhe prekin rreth 90% të popullsisë.

Ky është raporti më i fundit sa I përket kujdesit të shëndeti oral.

Një dhëmb I prishur, një aromë e keqe e gojës apo edhe sëmundje të tjera mund të jenë paralajmëruese për shëndetin në përgjithësi.

.Studiuesit linin të kuptohet se mund të jetë një munges kulture të përgjithshme.

Tek fëmiët është konstatuar si problem konsumimi I tepërt I sheqernave. Ndërsa tek të rriturit përdorimi I alkolit dhe duhanit. Kjo mund të sjellë 15 herë më shumë rezik për një kancer oral  tek të rriturit.

Ndërgjegjësimi dhe vizita një herë në 6 muaj tek dentisiti, mund të jetë në të mirën jo vetëm të shëndetit oral, por gjithë shëndetin.

 

13

/L.Trupja/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
9°/3°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Pjesërisht vranët
13°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Chance of Shiu!
11°/0°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Bore!
0°/-3°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore! Showers
0°/-4°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore! Showers
-3°/-6°
Sot E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on January 23, 2019
Shiu!
2°/1°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 24, 2019
Bore!
4°/-3°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on January 25, 2019
Bore!
-1°/-7°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214