Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Shqipëria shpenzon 250 mijë euro për njohjen e Kosovës

Shqipëria shpenzon 250 mijë euro për njohjen e Kosovës

0 Komentet 🕔08.01.2014 - 12:58

Qeveria shqiptare ka shpenzuar nga buxheti i saj rreth 250 mijë euro për lobimet për njohjen e Kosovës.

Sipas raportit të publikuar të Ministrisë së Punëve të Jashtme, në pjesën e parë të vitit 2013, pjesë që i takonte qeverisë “Berisha”,  ishte planifikuar një buxhet prej 8.484.000 lekë. Ndërkohë ka një pjesë tjetër  fondi, prej 6 milionë lekësh që është shpenzuar për pjesmarrjen Kosovës në nismat rajonale dhe organiozatat ndërkombëtare nga fondi i plotë prej 12.160.000 lekësh.

Në total, shpenzimet e parashikuara për Ministrinë e Jashtme të Shqipërisë janë 2.195.268.000 lekë për vitin 2013. Fond nga i cili 1.786.573,000 lekë do të përdoren për mbështetje diplomatike jashtë vendit. Ndërkohë për gjashtëmujorin e parë janë shpenzuar 116.694.000 lekë. Gjatë 6-mujorit të 2013 një rëndësi i është kushtuar rritjes së imazhit të Shqipërisë në organizatat e njohura ndërkombëtare. Për rritjen e profilit të Shqipërisë në OSBE janë shpenzuar 5 milionë lekë të reja vetëm për 6 muaj, ndërsa për rritjen e profilit në Këshillin e Europës 4.2 milionë lekë. Në total vetëm këto dy shërbime shkojnë 9.2 milionë për 6-mujorin e parë, ndërsa për ofrimin e shërbimeve konsullore pranë MPJ-së janë paguar 1.7 milionë dhe për përsosjen e shërbimit konsullor 3 milionë.

Ndërkaq, vetëm për pjesëmarrjen aktive në NATO janë paguar 6.5 milionë lekë për 6- mujorin e parë, ndërsa lobime pranë strukturave komunitare dhe vendeve anëtare në total janë paguar 9.5 milionë lekë.

Në emërtimin “Shqipëria dhe siguria ndërkombëtare”, ku kanë qenë të planifikuara 9.962.000 lekë janë shpenzuar për vitin 2013 4.700.000 lekë, ndërsa për mbrojtjen e interesave të vendit në frankofoni nga 11.085.000 lekë janë shpenzuar 5.000.000 lekë.

/Erilda Sulika/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
9°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
10°/-2°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Clear
11°/-1°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Overcast
-2°/-4°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-9°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Clear
1°/-7°
Sot E martë E mërkurë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
0°/-6°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 18, 2018
Bore! Showers
-3°/-8°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 19, 2018
Pjesërisht vranët
0°/-10°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214