Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Shqipëria kërkon 250 milionë euro me Banka Botërore

Shqipëria kërkon 250 milionë euro me Banka Botërore

0 Komentet 🕔16.03.2015 - 11:50

Qeveria shqiptare ka zbardhur detajet e kredisë, që po tenton të marrë në tregjet ndërkombëtare me mbështetjen e Bankës Botërore. Ministria e Financave bëri publike se shuma e borxhit do të jetë 250 milionë euro dhe do të merret brënda dy muajve të ardhshëm para datës 30 qershor. Qeveria e ka bërë zyrtarisht këtë njoftim edhe në mediat ndërkombëtare.

Kredia që Qeveria kërkon të marrë duke përdorur si garant Bankën Botërore, do të përdoret për financimin e defiçitit buxhetor të këtij viti. Argumenti që qeveria jep për vendimin e marrjes së borxhit të ri në tregun e jashtëm me nevojën për të krijuar më shumë hapësira financimi për ekonomin, pa cënuar burimet e brëndshme financiare.

Disa ekspertë thonë se marrja e borxheve të reja rrit rreziqet për ekoniminë, në një kohë kur vendi po përballet me rritjen e shpejtë të ripagesave, që shlyejnë borxhet e marra në vitet e para të trazicionit. Duke përmendur vitin e kaluar, për herë të parë fluksi financiar me jashtë i buxhetit ishte negativ.

 

/Rovena Mydini/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr