Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Shqipëria lë pas vetëm Serbinë në World Economic Forum

Shqipëria lë pas vetëm Serbinë në World Economic Forum

0 Komentet 🕔05.09.2013 - 08:44

Shqipëria në klasifikimin e përvitshëm të Raport Global mbi konkurrueshmërinë të World Economic Forum ka humbur 6 pozicione mes vendëve të rajonit dhe ka lënë pas vetëm Serbinë. Ajo ndodhet në vendin 95 mes 148 vendeve të tjera të botë.

Raporti i cili vlerësoi tërësinë e institucionëve hartohet mbi bazën e 100 treguesve të organizuar në 12 kategori duke nisur me mjedisin makroekonomik, arsimin dhe shëndetesinë. Vlërësimi i tyre behet sipas një sistemi pikësh ku numri 1 është më i vogli dhe 7 është vlerësimi maksimal.

Vendi ynë ka marrë 3.85 pikë dhe krahasuar me vendet e tjera Shqipëria ka lënë pas Serbinë e cila ndodhet në vëndin e 101, përpara saj është Bosnja, Kroacia, Maqedonia dhe Mali i Zi ndërsa Kosova nuk është e përfshirë. Në vendet e para botërore janë Singapori, Zvicra, Firlanda.

/Adisa Sida/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr