Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Shqipëria e 40-ta në renditjen e UEFA-s, bie Italia

Shqipëria e 40-ta në renditjen e UEFA-s, bie Italia

0 Komentet 🕔02.05.2014 - 11:02

Shqipëria vazhdon të mbajë vendin e 40-të në renditjen e UEFA-s, nga 53 shtete që janë anëtare të këtij organizmi.

Paraqitja pozitive e Kukësit në Ligën e Evropës, por edhe kalimi i një turi nga Skënderbeu në Ligën e Kampionëve, nuk i ndryshon aspak pozitat e Shqipërisë që gjithsesi ka fituar plot 2000 pikë gjatë këtij sezoni.

Në ndryshim nga 4 sezonet paraardhëse ku skuadrat shqiptare nuk kishin arritur të shkonin më shumë se 1000 pikë sezonale, këtë herë vendi jonë bën një hap të madh që gjithsesi nuk reflektohet në klasifikim ku numërojmë 5500 pikë, 500 më pak se Mali i Zi. Kjo do të thotë se në rast të një ecurie pozitive edhe gjatë sezonit të ri, Shqipëria mund të fitojë disa pozicione pasi vende si Islanda dhe Letonia ndodhen shumë afër.

Në vendet e rajonit, pas Shqipërisë renditet vetëm Maqedonia, e cila është një shkallë më poshtë me 5250 pikë.

Për sa i përket dhjetëshes së parë, risia më e madhe është rrëzimi i Italisë ne vendin e pestë. Eliminimi i Juventusit nga Benfika e zbret Serinë A një shkallë më poshtë, ndërsa portugezët ngjiten në vendin e katërt. Ky ndryshim nuk reflektohet në skuadrat që do të marrin pjesë në kupat e Evropës, pasi Italia do të kualifikojë sërish 3 klube në UEFA Champions League.

Kreu mbahet nga Spanja, e ndjekur nga Anglia dhe Gjermania. Në klasifikimin e klubeve, kryesimin e mban Reali i Madridit, i ndjekur nga Barcelona dhe Bajerni i Mynihut, ndërsa finalistja e Ligës së kampionëve, Atletiko e Madrid renditet në vendin e shtatë.

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Overcast
10°/3°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Chance of Shiu!
15°/8°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
15°/6°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Mostly Cloudy
3°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Bore!
-1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore!
-1°/-3°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Mostly Cloudy
2°/-6°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Ice Pellets
2°/-2°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
5°/0°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214