Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Shqipëri-Turqi shkëmbimet të ulëta tregtare

Shqipëri-Turqi shkëmbimet të ulëta tregtare

0 Komentet 🕔04.11.2013 - 19:41

Shkëmbimet tregtare Shqipëri-Turqi  janë të ulta,duke shënuar nivele jo të mira bashkëpunimi ekonomik. Këtë e ka konfirmuar Sefik Kantar, zv.president i Shoqatës për Zhvillim dhe bashkëpunim Ekonomik gjatë simpoziumit ekonomik “Të  përmirësojmë marrëdheniet ekonomike midis Turqisë dhe Shqiperisë”.

“Shkëmbimet tregtare midis dy vendeve nuk janë në nivele të mira, ndërkohë që volumi i investimeve është vetëm 1.5 milion USD”, – tha Sefik Kantar

Gjithashtu Kantar deklaroi se dy vendet tona janë vende vëllezër, turqit dhe shqiptarët janë vëllezer pasi kemi një sërë traditash dhe kulturë të përbashkët. Por nuk është e njëjta nga këndveshtrimi ekonomik. Nivelet e bashkëpunimit ekonomik midis dy vendeve tona nuk janë shumë të mira dhe urojmë që ky simpozium të ketë efekte, pasi niveli i bashkëpunimit ekonomik nuk është dinjitoz në krahasim me marrëdhëniet politike” tha ai.

Turqia zë vendin e katërt përsa i përket partnerëve strategjike tregtare të Shqiperisë, duke ngelur pas Italisë, Greqisë dhe Gjermanisë

/Enkeleda Cami/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E hënë E martë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 25, 2018
Shiu!
9°/1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on February 26, 2018
Chance of Shiu!
6°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 27, 2018
Bore!
5°/-4°
Sot E hënë E martë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on February 25, 2018
Bore! Showers
-4°/-11°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on February 26, 2018
Bore!
-6°/-10°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on February 27, 2018
Bore! Showers
-6°/-16°
E mërkurë E enjte E premte
It is forcast to be 	
Shiu! at 12:00 PM CET on January 03, 2018
Shiu!
10°/0°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 12:00 PM CET on January 04, 2018
Pjesërisht vranët
9°/-3°
It is forcast to be Clear at 12:00 PM CET on January 05, 2018
Clear
7°/-2°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr