Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Shqipëri-Francë, histori përballjesh

Shqipëri-Francë, histori përballjesh

0 Komentet 🕔12.06.2015 - 12:48

Sfida e Elbasan Arenës do të jetë e pesta mes Shqipërisë dhe Francës, me bilancin që flet dukshëm në favor të 1 herë kampionëve të botës që kanë fituar katër nga pesë përballjet e mëparshme, por golin e Mërgim Mavrajt në sfidën e “Route de Lorient” vështirë se do ta harrojnë.

Shqipëria më 14 nëntor zhvilloi padyshim një prej takimeve më të mira të saj në gjithë historinë e kombëtares dhe barazimi 1-1 i marrë në shtëpinë e gjelave ishte konfirmimi i një skuadre gjithmonë në rritje. Gjithsesi interesant është fakti se francezët për ne janë projektuar si kundërshtarë në eliminatoret e një Europiani edhe pse këtë herë në grupin I Franca ngjendet si një skuadër, pikët ndaj së cilës nuk kanë vlerë për renditjen përfundimtare. Ndeshja e parë mes dy kombëtareve u luajt më 17 Nëntor 1990 në Qemal Stafa, me kuqezinjtë që humbën me rezultatin 1-0 pas një goli të Bolis, ndërkohë që me një kombëtare pothuajse të shpërbërë në Mars të vitit 1991 kuqezinjtë luanin në Parc de Prince ku mundeshin me rezultatin e thellë 5-0. Soze dhe Papin realizonin nga dy herë për ekipin që drejtohej nga Michel Platini ndërsa goli i pestë ishte në fakt një autogol i Zmijanit.

20 vjet më pas dy përfaqësueset përballeshin sërish në eliminatore këtë herë për Euro 2012. Në “Qemal Stafa” fitonin francezët 1-2 me gola të Benzemas dhe M’vila ndërsa Erjon Bogdani shënonte për Shqipërinë. Ndeshja e kthimit në “Stade de France” ishte sërish një humbje e thellë me rezultatin 3-0 pas finalizimeve të Malouda, Remy dhe Reveiller. Në total golavarazhi anon nga francezët 12-2, por barazimi i fundit në Rennes dhe rritja e kombëtares shqiptare në gjithë këtë periudhë mund të jetë ajo e duhura për të synuar një tjetër rezultat pozitiv ndaj francezëve.

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 12, 2017
Mostly Cloudy
17°/10°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 13, 2017
Chance of Shiu!
18°/8°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 14, 2017
Chance of Shiu!
14°/8°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 12, 2017
Pjesërisht vranët
17°/4°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 13, 2017
Shiu!
6°/1°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 14, 2017
Mostly Cloudy
11°/8°
Sot E mërkurë E enjte
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 12, 2017
Pjesërisht vranët
12°/1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 13, 2017
Pjesërisht vranët
12°/2°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 14, 2017
Pjesërisht vranët
12°/0°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr