Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Idrizi: PDIU e gatshme të punojë për diasporën shqiptare

Idrizi: PDIU e gatshme të punojë për diasporën shqiptare

0 Komentet 🕔26.08.2013 - 09:01

Kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi është shprehur në një intervistë për gazetën Shqip se roli i Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet në parlament do të jetë konstruktiv në mbështetje të çështjeve kombëtare, atyre të integrimit euroatlantik dhe problemeve që shqetësojnë diasporën shqiptare. Edhe pse aleat me Partinë Demokratike që në zgjedhjet e 23 qershorit Idrizi thekson se nuk ndien t’i ketë borxh askujt, por do të punojë intensivisht në parlament dhe jashtë tij për të vendosur rezolutën e çështjes çame.

“Ne s’i kemi borxh askujt, ndaj jemi të lirë në përcaktimet e qëndrimeve tona, bashkëpunimin e mbështetjen për këdo në çështjet e integrimit, avancimit të kauzave të të gjithë shqipëtarëve e jo vetëm në “Shqipërinë politike”. Ne do të jemi garant për jetësimin e rezolutës çame e kundër çdo veprimi që bie ndesh me ato që sapo parashtrova më sipër”, pohon ai.

Idrizi tregohet i gatshëm që të bashkëpunojë me qeverinë e re dhe për krijimin e një ndarjeje ministrore sa me te saktë, që do t’i shërbejë diasporës shqiptare kudo nëpër botë.

“Nuk mund të injorohet kontributi politik dhe social i më shumë se 30% të popullsisë së vendit. Ka forma që mund të garantohet ky kontribut, pa shtuar kosto administrative në strukturën e re qeverisëse. Në pamundësi për të pasur një dikaster të ri, atëherë le të përfshijë njëri prej dikastereve të shpallura, si nëndarje të vet, atë për diasporën. Ne jemi të gatshëm të kontribuojmë me bazën ligjore, rregullore për këtë dikaster. Do të ishte sinjal shumë i mirë dhe shpërblim i merituar për këtë pjesë të kombit që aq shumë kontribuon të sotmes dhe të ardhmes së vendit’, shprehet Idrizi.

/Pamela Kulla/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore! Showers
-1°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-5°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
6°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore!
1°/-4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214