Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Shpërthim në një impiant kimik në Japoni, 5 të vdekur

Shpërthim në një impiant kimik në Japoni, 5 të vdekur

0 Komentet 🕔09.01.2014 - 14:39

Të paktën pesë persona në zonën qendrore të Japonisë kanë humbur jetën, si pasojë e një shpërthimi të ndodhur në një fabrikë lëndësh kimike.

Sipas mediave ndërkombëtare, shpërthimi ndodhi në një impiant të menaxhuar nga kompania e njohur “Mitsubishi Materials”, në qytetin Jokaiçi në prefekturën Mie.

Një zëdhënës i impiantit tha për agjencinë e lajmeve “AFP” se të paktën 12 persona të tjerë kanë mbetur të plagosur.

Ndërsa një zëdhënës i policise lokale deklaroi, se impianti i kompanisë prestigjoze merret edhe me prodhimin e paneleve diellore dhe përpunimin e lëndëve kimike si polimer, hidrogjen dhe klor. “Shpërthimi ndodhi, por në impiant nuk duket të ketë rënë ndonjë zjarr”, deklaroi zëdhënësi, pa dhënë detaje të tjera rreth ngjarjes.

“Mitsubishi Materials” prodhon automjete, si dhe produkte elektronike e ndërtimi. Impianti i Jokaiçit, ndodhet rreth 350 kilometra në perëndim të kryeqytetit Tokio, është i specializuar në prodhimin e silikonit.

Kompania vitin e kaluar regjistroi shitje me vlerë 12.2 miliardë dollarë dhe ka mbi 22 mijë punonjës të shpërndarë në mbarë globin.

/Enerida Malo/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se me rezultatet e fundit Kombëtarja jonë e futbollit do të kualifikohet në Euro 2016?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 18, 2017
Pjesërisht vranët
18°/7°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Mostly Cloudy
16°/5°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
13°/0°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 18, 2017
Chance of Shiu!
6°/-1°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Mostly Cloudy
8°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Clear
10°/0°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on November 18, 2017
Shiu!
11°/5°
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on November 19, 2017
Mostly Cloudy
9°/1°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on November 20, 2017
Pjesërisht vranët
7°/-5°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr