Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Shkollat e lëvizjes “Gylen”, Nikolla: Kemi mbyllur shkollat që nuk plotësojnë kriteret ligjore

Shkollat e lëvizjes “Gylen”, Nikolla: Kemi mbyllur shkollat që nuk plotësojnë kriteret ligjore

0 Komentet 🕔15.05.2015 - 13:33

Pas debatesh të shumta në media mbi deklaratat e Presidentit të Turqisë mbi mbylljen e shkollave të financuara nga rrjeti Gylen ka reaguara ministrja e Arsimit dhe e Sportit.

Lindita Nikolla është shprehur se ekspertët kanë verifikuar ligjshmërinë e shkolla në vend dhe si rrjedhojë janë mbyllyr 18 universitet që nuk plotësonin kriteret.

“Ministria e Arsimit ka në kompetencë të verifikojë gjithë kriteret e ligjshmërisë, padyshim edhe laicitetin, shkolla të sigurta dhe ne jemi të vendosur dhe kemi treguar me përgjegjësi që këtë e bëjmë në mënyrë korrekte dhe më të mirë të mundshme.” tha Lindita Nikolla

Kështu ministrja ka lënë të nënkuptohet se shkollat që nuk plotësonin ligjshmërinë dhe kurrikulat nuk bënin pjesë ato të financuara nga lëvizja Gylen dhe rrjedhimisht nuk ka pse të mbyllen. Po ashtu Nikolla shqaroi se është bërë edhe kontrolli mbi laicitetin nëpër shkolla.

/Objektiv.al/

 

 

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Overcast at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Overcast
10°/3°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Chance of Shiu!
15°/8°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
15°/6°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Pjesërisht vranët
3°/-3°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Bore!
-1°/-3°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore!
-1°/-4°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Mostly Cloudy at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Mostly Cloudy
2°/-6°
It is forcast to be Ice Pellets at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Ice Pellets
2°/-2°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
5°/0°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214