Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Shkarkohet shefi i Zbulimit të Ushtrisë, Ilirjan Balliu

Shkarkohet shefi i Zbulimit të Ushtrisë, Ilirjan Balliu

0 Komentet 🕔05.07.2013 - 09:25

Kryeministri Sali Berisha ka shkarkuar dje nga detyra Iliarjan Balliun, drejtorin e Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes për mospërputhje të  gradës së tij me pozicionin e punës.

Nga burimet zyrtare u bë  me dije se se Ilirjan Balliu, i cili drejtonte Shërbimin Sekret të Ushtrisë, i emërtuar së fundi AIM, është larguar nga kjo detyrë me vendim të kreut të Ekzekutivit.

Lajmi është  pohuar dje në mbrëmje për gazetën “Panorama” se drejtuesi i Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes, sipas ligjit duhet të ketë gradën “Gjeneral”.

Ilirjan Balliu, tashmë ish-drejtor i Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes,  ka pasur gradën e kolonelit.

Pas shkarkimit nga detyra të kreut të Inteligjencës së Mbrojtjes, mësohet se ka nisur  procedura e emërimit të drejtorit të ri të kësaj agjencie me vendim të Presidentit të Republikës dhe propozim të Kryeministrit Sali Berish.

Përsa i përket emërimit të ri për kreun e gardës bëhet e ditur se kreu i ri i AIM mund të jetë një nga katër gjeneralët e dekretuar pak kohë më parë nga Presidenti i Republikës Bujar Nishani.

Në faqen zyrtare të kreut të shtetit, gjenden të afishuara emrat e katër të dekretuarve së fundmi, “Gjeneral brigade” të katër kolonelëve: Piro Ahmetaj, ish-zv.shef i Shtabit të Përgjithshëm, Frederik Beltoja, ish-komandant i Forcës Ajrore, Ylber Dogjani dhe Muhamet Buçpapa, ish-komandant i Forcës së Mbrojtjes Rajonale.

Dekretet janë firmosur më 24 qershor 2013 dhe kanë hyrë në fuqi menjëherë.

Ndryshimi i kreut të Shërbimit Sekret të Mbrojtjes është shkarkimi më i rëndësishëm i firmosur nga Kryeministri Sali Berisha pas zgjedhjeve të 23 qershorit 2013.

Ky institucion funksionon pranë Ministrisë së Mbrojtjes dhe Forcave të Armatosura duke trashëguar kompetencat e ish-Shërbimit Informativ të Ushtrisë, SHIU, ndërsa gëzon edhe disa funksione të tjera shtesë që iu dhanë me ndryshimin e ligjit dhe të emërimit vitin e fundit.

Ajo që solli më shumë risi që solli fuqizimin e strukturës së AIM, ishte ngritja e nivelit të Agjencisë së Inteligjencës së Mbrojtjes në drejtori të përgjithshme, për arsye të bashkimit të aseteve dhe komponentëve ndërdisiplinor.

/Sonila Qazimi/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E diel E hënë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
14°/6°
It is forcast to be  Pjesërisht vranët at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Pjesërisht vranët
11°/1°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Shiu!
11°/4°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore! Showers
-1°/-3°
It is forcast to be Clear at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Clear
0°/-7°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore! Showers
-2°/-5°
Sot E diel E hënë
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
6°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 16, 2018
Bore!
-1°/-7°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 17, 2018
Bore!
1°/-4°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214