Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

BederContent on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

vrioni

Shembja e monopolit të kompanive ajrore, abuzime me çmimet

Shembja e monopolit të kompanive ajrore, abuzime me çmimet

0 Komentet 🕔18.10.2013 - 12:24

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, deklaroi dje se do të shembet monopoli i fluturimeve në Shqipëri, monopol ky i ngritur nga Sali Berisha. Haxhinasto ka deklaruar se kompani me kosto të ulëta do të operojnë në tregun shqiptar të aviacionit. Deklarata u bë në seancën parlamentare, ku në rend të ditës ishte dhe diskutimi i ratifikimit të marrëveshjes ndërmjet qeverisë shqiptare dhe qeverisë së shtetit të Kuvajtit, për shërbimin ajror, si dhe një ndryshim në Kodin e Procedurës Civile të Republikës së Shqipërisë.

Haxhinasto theksoi se qeveria do të hapë tregun e aviacionit dhe se kompani me kosto të ulëta do të operojnë në Shqipëri, gjë që do të sjellë dhe kosto më të ulët për qytetarët.

Po ashtu, mësohet se Ministri i Transporteve Haxhinasto, po negocion me përfaqësuesit e aeroportit “Nënë Tereza” dhe me një sërë kompanish që operojnë në sektorin e fluturimeve, me qëllim afrimin e kompanive të tjera që mund të ofrojnë shërbimin e fluturimit kundrejt kostove më të ulëta dhe me shërbim më cilësor nga sa ofrohet prej vitesh nga kompania “Belle Air” në pozita monopol. Ndërkaq, edhe kryeministri Edi Rama, në mbledhjen e fundit me deputetët e PS, ka deklaruar se do të godasë monopolet dhe koncensionet korruptive të qeverisë Berisha. Kryeministri pritet të marrë nisma konkrete për të shkatërruar monopolizimin e tregjeve dhe shërbimeve në Shqipëri.

Ministria e Transporteve paralajmëron mundësinë që Shqipërisë t’i shtohen edhe dy aeroportet e pashfrytëzuara, të Kukësit dhe Sarandës, me qëllim që tregu i fluturimeve të njohë konkurrencën, që më pas reflektohet me ulje çmimesh dhe përmirësim shërbimi.

Ndryshimi i situatës së monopolit në sektorin e fluturimeve ajrore është paralajmëruar edhe nga vetë kryeministri Edi Rama. Në një konferencë në rrjetet sociale, Rama është përgjigjur se qeveria do të godasë monopolet, ndërsa ka pranuar faktin se kjo kompani ka një pozicion të privilegjuar dhe problematik në sektorin e fluturimeve ajrore.

Mediat e huaja e akuzojnë Belle Air për mashtrim me biletat. “Basler Zeitung” pohon se Bell Air e cila ka vazhduar të shese bileta më shumë se sa që ka vende në aeroplanët e saj. “Të shtunën, rreth orës tetë, në aeroportin “Basel/Mulhouse”, fluturimi L 9918 ka qenë i gatshëm për tu nisur drejt Prishtinës. Mirëpo asgjë nuk ndodh. Arsyeja: Janë shitur më shumë bileta se sa  kishte ulëse.

/Elta Liksenaj/

Nuk ka Komente

Për momentin nuk ka komente!

Askush nuk ka lënë koment për këtë postim!

Shkruaj një koment

Adresa juaj e e-mail-it nuk do të publikohet. Plotësimi i fushave të domosdoshme është shënuar me shenjën *

Sondazh

A mendoni se reforma në drejtësi do të japë rezultatet e pritura?

View Results

Loading ... Loading ...

Moti

Sot E premte E shtunë
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Shiu!
10°/4°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Chance of Shiu!
16°/7°
It is forcast to be 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Shiu!
15°/6°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Chance of Bore! at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Chance of Bore!
1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Bore!
-1°/-2°
It is forcast to be Bore! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Bore!
-1°/-3°
Sot E premte E shtunë
It is forcast to be Chance of Bore! at 7:00 PM CET on December 13, 2018
Chance of Bore!
3°/-4°
It is forcast to be Bore! Showers at 7:00 PM CET on December 14, 2018
Bore! Showers
3°/-1°
It is forcast to be Chance of 	
Shiu! at 7:00 PM CET on December 15, 2018
Chance of Shiu!
6°/-1°

Fjalë e urtë

Ku ka tym,ka edhe zjarr

Warning: mt_rand(): max(-1) is smaller than min(0) in /var/www/clients/client2/web29/web/wp-content/plugins/wunderground/wunderground.php on line 214